Top 10 návyků pro zdravé hranice: Nastartuj svůj osobní i pracovní život směrem, kterým toužíš
Ahoj Life Designerko!
Dnes se zaměříme na klíčové návyky, které ti pomohou vybudovat a udržovat zdravé hranice ve tvém životě. Jak se říká, „hranice jsou tam, kde já končím a ty začínáš“. Práce s hranicemi je jako malování obrazu života, jaký skutečně chceš žít.
Inspirací pro dnešní článek je práce mi byla mimo jiné Melissa Urban a její božská kniha „The Book of Boundaries“. Nejen že se podíváš na 10 klíčových návyků pro vybudování tvých zdravých hranic, ale také zjistíš, jak tvoje hranice mohou být narušeny, jak je můžeš efektivně komunikovat a jak si můžeš vytvořit rituál nebo návyk, který ti je pomůže chránit.

1. Poznej své hranice
Prvním krokem k zdravým hranicím je pochopit, co vlastně tvoje „zdravé hranice“. Každá žena je jedinečná a takové jsou i její hranice. Víš, co ti dělá dobře a co tě vyčerpává? Příkladem narušené hranice může být třeba přijímání dalších úkolů v práci, i když už nemáš kapacitu je zvládnout.
Akční krok pro tebe: Věnuj dnes 10 minut sebepozorování. Zamysli se nad situacemi, kdy ses cítila přetížená nebo naopak šťastná a spokojená. Co mají tyto situace společného?
Koučovací otázka: Co potřebuješ, aby ses cítila šťastná a plná energie? Které hranice by ti v tom pomohly?
2. Komunikuj své hranice jasně
Není důležité jen poznat své hranice, ale také je umět jasně komunikovat. Možná se ti někdy stalo, že partner očekával, že uděláš něco, co ale pro tebe bylo příliš náročné, ale jasně jsi mu to nesdělila.
Akční krok: Příště, když pocítíš, že se něco dotýká tvé hranice, zkus ji jasně a klidně komunikovat. Mně se moc osvědčilo nejprve si napsat co potřebuji a pak si to vyzkoušet říkat před zrcadlem, dokud jsem se v dané situaci necítila sebejistě a sama sebou. A hlavně nezapomeň komunikovat důsledek, když tvá hranice nebude respektovaná.
Koučovací otázka: Jakým způsobem můžeš jasně a laskavě komunikovat své hranice?
3. Dodržuj své hranice
Tohle je snad největší výzva. Dodržování svých hranic může být totiž těžké, zejména pokud se jedná o blízké osoby. Příkladem může být situace, kdy tě kamarádka požádá o pomoc v době, kdy potřebuješ odpočívat.
Akční krok: Sepiš si typické situace, kdy svou hranici vyjádříš, ale nedodržíš. K čemu to vede a jak se pak cítíš? Napiš si, co uděláš příště jinak.
Koučovací otázka: Jak se cítíš, když dodržíš své hranice?
4. Respektuj hranice ostatních
Stejně jako ty potřebuješ respektovat své hranice, je důležité respektovat hranice ostatních.
Akční krok: Příště, když se setkáš s někým, kdo komunikuje svou hranici, zkus ji respektovat a uznat. Zamysli se také nad tím, zda jsou situace, kdy hranice ostatních nerespektuješ. Co můžeš příště udělat jinak?
Koučovací otázka: Jak se mění tvé vztahy, když respektuješ hranice ostatních?
5. Neboj se říci „ne“
„Ne“ je silné slovo, které může být náročné použít. Ale ke zdravým hranicím patří i schopnost odmítnout. Čeho se nejvíc bojíš, že se stane, když někoho odmítneš? Napiš si své obavy a zkus se na ně podívat dospělýma očima. Pamatuj, že zdravé vztahy tvé „ne“ unesou! Navíc nikdo nemá povinnost hlídat tvé hranice. Jsi za ně zodpovědná pouze ty sama.
Akční krok: Zkus dnes říci „ne“ něčemu, co ti nevyhovuje.
Koučovací otázka: Jak se cítíš, když si dovolíš říci „ne“?
6. Pravidelně své hranice reviduj
Tvůj život se mění a s ním i tvé hranice. Jsou hranice, které máš momentálně nastavené, stále platné?
Akční krok: Každý měsíc si najdi čas na přehodnocení svých hranic. Zaměř se hlavně na ty, které mají na tvůj život výrazný dopad.
Koučovací otázka: Jaké hranice jsou pro tebe nyní důležité, a které už ne?
7. Nauč se rozpoznat manipulativní chování
Někteří lidé se mohou pokusit tvoje hranice narušit nebo manipulovat s tebou.
Akční krok: Nauč se rozpoznat znaky manipulativního chování. Sepiš si, zda máš ve svém okolí problematické vztahy a začni více pozorovat, jak se ti v nich daří tvořit své hranice.
Koučovací otázka: Jak můžeš efektivně reagovat na manipulativní chování? Sepiš si možnosti a trénuj je před zrcadlem.
8. Uč se od ostatních
Inspirovat se můžeš v ženách, které mají silné hranice. Sleduj ženy ve svém okolí, nebo své oblíbené hrdinky z televize, či knihy.
Akční krok: Hledej vzory a inspiruj se jimi. Zeptej se jich na jejich strategie.
Koučovací otázka: Jaké ženy v tvém okolí mají silné hranice a co se od nich můžeš naučit?
9. Hledej podporu
Někdy může být obtížné udržovat hranice, pokud se cítíš osamělá. Nezůstávej sama a dovol si sdílet svá témata s lidmi, kterým důvěřuješ.
Akční krok: Hledej podporu v komunitě, rodině nebo mezi přáteli.
Koučovací otázka: Kdo ti může pomoci posílit tvé hranice?
10. S láskou k sobě
V základu všech hranic by měla být láska k sobě. Mně ohromně pomáhá otázka: Buduji tuto hranici ze strachu, nebo z lásky k sobě?
Akční krok: Každý den si najdi chvíli na sebelásku a vnímej, jak to ovlivňuje tvé zdravé hranice.
Koučovací otázka: Jakou formu sebelásky bys si dnes mohla dopřát?

Až se pustíš do práce na svých hranicích, pamatuj, že jsi Life Designerka. Máš vše, co potřebuješ, abys si mohla vytvořit život, po jakém toužíš.
Pokud hledáš ještě větší podporu v tom, jak vybudovat a udržovat své hranice, podívej se na Life Design koučink. Jeho cílem je pomoci ženám jako jsi ty nastavit svůj ideální životní styl, včetně zdravých hranic.
Doporučuji ti také knihu „Deník Life Designerky„. Je to praktický nástroj, který ti pomůže vybudovat ty nejlepší návyky pro zdravý úspěch v každé oblasti tvého života.
A teď už nezbývá než se pustit do práce. Sdílej své zkušenosti, otázky a pokroky. Budu ráda, když se s námi podělíš o svou cestu. Vždy je to velká inspirace pro ostatní ženy!
Měj se krásně, Life Designerko! Nezapomeň, že tvůj život je v tvých rukou. Je na tobě, abys si ho navrhla tak, aby ti přinášel radost a naplnění.
S láskou a podporou