NEPŘÍTELEM NENÍ STRES,
ALE NEDOSTATEK UVOLNĚNÍ

Tělo je napjaté, žaludek stažený a v hlavě hučí. Jasně, je to tady, zase jsem ve stresu. Znáte to taky? Navzdory dobrým předsevzetím tohle asi zažil každý z nás. Ale copak to v dnešní době jde, jen tak se uvolnit? Jestli jste se někdy pídili po odpovědi na tuhle otázku tak jako já, tak určitě znáte všechny ty teorie o zdravém a nezdravém typu stresu a také o tom, že není ani tak problém v tom, že stres zažíváme, jako spíše v tom, že to je mnohdy to jediné, co zažíváme. Vtip je totiž v tom využít stres pro posílení sebe sama a přijmout určité zdravé množství stresu jako důležitou součást našeho života, která nás posiluje. Rozhodující je náš postoj. Naše vědomé rozhodnutí, zda to, čemu čelíme je zátěž, či nikoliv. Ať tak, či tak, stejně se však určité míře stresu nevyhneme. K životu zkrátka patří.
Je však naprostou nezbytností umět také vypnout a načerpat nové síly. A navíc rozlišit, kterému stresu řekneme své ano, a který rádi a s noblesou odhodíme v dál. Jak ale na to? Jak se nerozčilovat a nestresovat a nešílet v těch momentech, kdy víme, že to je zbytečné, ale prostě si nemůžeme pomoct? Tak přesně o tomhle je tento článek! Hodit „zpátečku“ a mít to „na pohodu“ kdykoliv je to jen možné. Ono je to totiž mnohem snazší, než by se mohlo na první pohled zdát. No a navíc je to docela zábava. Zajímá vás, jak přehodit výhybku a najet na kolej směr „pocit vnitřního klidu?“ Tak jo, pojďme vyzkoušet kouzlo všímavosti!
SBAL SVÝCH PĚT ŠVESTEK

Svých pět smyslu máme neustále po ruce, aniž bychom tušili, jaké s sebou nosíme pomocníky. Díky nim, můžeme vnímat. a zaměříme-li na své vnímání pozornost, dokážeme vypnout naši stále hučící mysl. A ruku na srdce, se svou myslí se někdy potýkáme každý. Nechat se strhnout do víru našich automatických a hodnotících myšlenek je velmi snadné. Potíž je v tom, že právě naše mysl dokáže ovlivnit náš pocit pohody, nebo naopak stresu. Nezáleží totiž ani tak na tom, co se děje, jako spíše na tom, jak to naše mysl vyhodnotí.
VŠE PODLOŽENO!
Výzkumy o všímavosti a jejich vlivu na odplavením stresu, zvyšování psychické odolnosti (takzvané resilience) a sílící životní pohodě jsou fascinující a stále více prosakují k běžné veřejnosti. V podstatě se shodují na tom, že jakákoliv forma meditace, nebo chcete-li plné pozornosti, tedy prostého, ale soustředěného pozorování toho, co je, má velmi významný vliv na naše zdraví, psychiku, míru energie a pocitu životního štěstí.
MOTTO: ZAPOJTE SMYSLY, VYPNĚTE MYSL!

Vyzkoušejte to: minutu se co možná nejlépe soustřeďte na to, co se právě teď děje uvnitř a okolo vás. Nehodnoťte, jen pozorujte. Zařazujte takové chvilky plné pozornosti s hravou zvědavostí a postupně čím dál častěji na delší časové úseky.
Naše pozornost a její trénování pomáhá tomu, že méně hodnotíme, co je příjemné a co nepříjemné.
Cílem je brát život takový, jaký právě teď je. A věřte, že takový život je prodchnut pohodou a spokojeností…a také fascinující krásou bohatých odstínů všeho, co život nabízí.
UKLIDIT, PROSÍM!
Plná pozornost nám pomáhá zbavit se mnoha konceptů,které s sebou stále „taháme“ a obírají nás o naši životní energii a kouzlo přítomného okamžiku.
Co kdyby k uzoufání nudné tisknutí faktur bylo vlastně jen jemné braní bílého papíru do rukou, vnímání jeho struktury, zvuku který vydá pohlazení stránky vaší dlaní, vkládání do teplého stroje a jeho skřípot, vnímání vůně vytištěné stránky, její vzhled a novost.
Jak často se zabýváme popisem toho, jaké věci jsou?
Jak úlevné může být z tohoto kruhu vystoupit a jen se chvíli dívat!